
Why use a Water Based Lubricant?
As the name implies, these are made with water. This kind of lube is usually easy to find at the drugstore. (Many K-Y products are made with water, for example.) Water-based lubes are thin and slippery, making them really easy to rinse off when the fun ends. This also means they’re prone to drying out quickly and you may need to apply more, which some people don’t like. But in general, these are a good universal choice because, unlike oil-based lubes, they won’t damage latex safe-sex barriers like external condoms and dental dams. They also won’t degrade internal condoms, which are typically made of polyurethane (a type of plastic) or nitrile (a type of rubber)(And unlike silicone-based lubes, these are okay to use with silicone sex toys.)
Water Based Lubricants
- Regular Price
- $ 25.99
- Sale Price
- $ 25.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 15.99
- Sale Price
- $ 15.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 34.99
- Sale Price
- $ 34.99
- Regular Price
-
$ 55.99
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 24.99
- Sale Price
- $ 24.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 12.99
- Sale Price
- $ 12.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 15.99
- Sale Price
- $ 15.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 16.99
- Sale Price
- $ 16.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 20.99
- Sale Price
- $ 20.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 17.99
- Sale Price
- $ 17.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Frequently Asked Questions
Trusted Retailer






Other Great Ideas
- Regular Price
- $ 119.00
- Sale Price
- $ 119.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 155.99
- Sale Price
- $ 155.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 68.39
- Sale Price
- $ 68.39
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 38.99
- Sale Price
- $ 38.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 32.99
- Sale Price
- $ 32.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 55.99
- Sale Price
- $ 55.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 68.39
- Sale Price
- $ 68.39
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 72.99
- Sale Price
- $ 72.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 50.99
- Sale Price
- $ 50.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 189.99
- Sale Price
- $ 189.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 117.99
- Sale Price
- $ 117.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 52.99
- Sale Price
- $ 52.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 25.99
- Sale Price
- $ 25.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 22.99
- Sale Price
- $ 22.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 20.99
- Sale Price
- $ 20.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 43.99
- Sale Price
- $ 43.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 87.99
- Sale Price
- $ 87.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per