
Why use a Natural Lubricant?
Some people opt for natural lube to avoid applying harsh or potentially unsafe substances to sensitive areas like their vaginal or anal lining.
What counts as a natural lubricant is somewhat open to interpretation. When searching for a lubricant, you might want to avoid certain chemicals and toxins that you also avoid in food, makeup, and hair products.
For example, if you don’t know how to pronounce an ingredient, there’s a chance your body doesn’t quite know how to process it.
Many experts recommend avoiding lubricants that contain parabens, petroleum, and glycerin and other sugars.
If a product has a small number of ingredients and you can pronounce most of them, it’s a good sign that the product is natural.
Natural Lubricants
- Regular Price
- $ 25.99
- Sale Price
- $ 25.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 25.99
- Sale Price
- $ 25.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 21.99
- Sale Price
- $ 21.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 17.99
- Sale Price
- $ 17.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 19.99
- Sale Price
- $ 19.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 19.99
- Sale Price
- $ 19.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 29.99
- Sale Price
- $ 29.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 28.99
- Sale Price
- $ 28.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 18.99
- Sale Price
- $ 18.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 14.99
- Sale Price
- $ 14.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 29.99
- Sale Price
- $ 29.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 14.99
- Sale Price
- $ 14.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
Frequently Asked Questions






Other Great Ideas
- Regular Price
- $ 119.00
- Sale Price
- $ 119.00
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 155.99
- Sale Price
- $ 155.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 68.39
- Sale Price
- $ 68.39
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 38.99
- Sale Price
- $ 38.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 32.99
- Sale Price
- $ 32.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 55.99
- Sale Price
- $ 55.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 68.39
- Sale Price
- $ 68.39
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 72.99
- Sale Price
- $ 72.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 50.99
- Sale Price
- $ 50.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 189.99
- Sale Price
- $ 189.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 117.99
- Sale Price
- $ 117.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 52.99
- Sale Price
- $ 52.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 25.99
- Sale Price
- $ 25.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 22.99
- Sale Price
- $ 22.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 20.99
- Sale Price
- $ 20.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 43.99
- Sale Price
- $ 43.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per
- Regular Price
- $ 87.99
- Sale Price
- $ 87.99
- Regular Price
-
- Unit Price
- per